MČR v paradrezuře 2011
Autor: Dita Fialová <fialova@jetti.cz>,
Téma: Paradrezura,
Vydáno dne: 20. 10. 2011
Ve dnech 7. – 9. 10. 2011 se uskutečnilo XII. Mistrovství ČR v paradrezuře. Po dlouhé době nás čekaly letos pouze národní závody. Pořadatelem mistrovství byl z pověření ČJF Klub Kvítek, o. s. Místem konání byl areál Jezdecké školy Equus Kinský manželů Půlpánových v Hradištku u Sadské.
Mistrovství se neslo ve znamení střídavé oblačnosti. Negativní předpovědi počasí nás však předem upozornily na nutnost dostatečně teplého oblečení a vybavení jak pro jezdce a jejich týmy, tak pro koně. Z toho důvodu ani chlad, studený vítr či déšť nezkazily optimistickou náladu a nedonutily nás zalézt do peřin.
Ustájení koní i týmů bylo bezchybné. Kvalitní a nadstandardní zázemí, prostornost areálu a pravidelný jezdecký řád dodávaly mistrovství tu jedinečnou atmosféru oficiálních závodů a značně povzneslo úroveň české paradrezury. Všechny jezdecké plochy byly ohraničeny a zkrášleny různobarevnými květinami v květináčích, což velice lahodilo oku člověka, méně už však oku koně.
Jednotlivé soutěže probíhaly na drezurním obdélníku 20 x 40 m v kryté hale. Opracoviště bylo venkovní. Mistrovství se jelo jako tříkolová soutěž (Team Test, Individual Championship Test, Free Style). Jezdci všech skupin byli hodnoceni po jednotlivých kolech a na závěr dohromady podle součtu získaných procent ze všech tří kol. Jako doprovodný program probíhala dvoukolová soutěž Cena Arcdata Praha pro jezdce začínající a ty, jejichž handicap není klasifikovatelný.
Celkem se na drezurním obdélníku vystřídalo 8 jezdců a koní. V rámci doplňkové soutěže se po dvou kolech z vítězství radovala Hana Roubíčková (skupina Ia) na koni Rosselini z JO TJ Orion Praha. Jezdkyně se věnuje především paravoltiži, je několikanásobnou mistryní ČR v paravoltiži. Paradrezuře se sice věnuje doplňkově, ale taktéž dle předvedených výsledků úspěšně. Na druhém místě se umístila Helena Kratochvílová (skupina Ib) z Klubu Kvítek na koni Rosie, který byl zapůjčen manželi Půlpánovými.
Tříkolové mistrovské soutěže se zúčastnilo celkem 6 jezdců. Vzhledem k jejich zkušenostem a úrovni výcviku, byly šance na vítězství celkem vyrovnané. Po těsných bojích byl zlatou medailí oceněn Jan Rous (skupina III) na koni Salvádor ze Stáje Honzík. Honza Rous patří mezi nejzkušenější jezdce české paradrezury, má za sebou nejvíce zahraničních startů (letos např. účast na Mistrovství Evropy v paradrezuře v Belgii) a je několikanásobným mistrem ČR v paradrezuře. Jeho vítězství tedy nebylo překvapením a potvrdilo sehranost dvojce Honza a Sally. Na druhém místě byla oceněna Jana Berušková (skupina II) s koněm Narcis z Jezdeckého klubu Šerm a třetí místo patřilo Anastasii Vištalové (skupina Ib) s koněm Robert z Klubu Kvítek. Taktéž Nasťa si letos vzhledem k dosažení věku 16 let a tedy splnění věkového limitu pro start v mezinárodních soutěžích poprvé vyzkoušela předvedení úlohy na mezinárodních závodech na ME v paradrezuře v Belgii.
Nelze se nezmínit o bramborové pozici, kterou získal jezdec Stáje Rozárka Lukáš Hnát na koni Rarach. Lukáš byl nejmladším jezdcem tohoto mistrovství, neboť teprve letos v březnu splnil věkový limit 12-ti let pro start v národních soutěžích v ČR. Stal se také hrdinou sobotního dopoledne, neboť si jako profík poradil s neposlušností svého koňského partnera Raráška, který se před úlohou i během ní opakovaně lekal a plašil.
Mistrovství v paradrezuře neznamená pro jezdce jen boj o čelní pozice a dosažení co nejvyšší možné známky za precizně předvedený cvik. Parajezdce i jejich týmy těší především přívětivá atmosféra, setkání skvělého kolektivu lidí, jejich pozitivní naladění a euforie ze společných zážitků. Každý, kdo má možnost účastnit se takovéto akce, odjíždí sice totálně nevyspaný z večerního ponocování, ale nabitý energií a ctižádostí.
Je smutné, že všechny organizace věnující se výcviku handicapovaných sportovců řeší neustálou finanční nestabilitu a nedostatek prostředků na provoz. Vždyť kdo jiný by měl mít možnost čerpat finanční prostředky než organizace (často neziskové), které podporují pohyb a sport, ukazují adekvátní možnosti trávení volného času, zajišťují činnosti a programy nejen osobám se zdravotním postižením, ale i osobám bez handicapu…
Děkujeme celému organizačnímu týmu, rozhodčím, samotným jezdcům, jejich koním, trenérům a doprovodu za příjemný zážitek.
Kolektiv Stáje Rozárka, o.s.